”Gud bevisar sin kärlek till oss genom att dö i vårt ställe”

ROM 5:8

I skrivande stund är det inte länge sedan julsakerna plockades undan i vårt hem, granen står fortfarande så grön och grann på altanen. Ute ligger dimman tät, men dagarna blir i alla fall lite längre och vittnar om att det kommer en vår. Många av oss känner nog viss bävan för vad 2017 ska innebära. Osäkerhet inför framtiden väcker existentiella frågor. Vad kan man falla tillbaka på? Vad ger mig verklig trygghet i livet?

Med våren kommer flera viktiga högtider och den största är väl påsken. Påskens budskap påminner oss om Guds stora kärlek till oss. I Jesus Kristus finns försoning mellan oss och Gud och försoning mellan människor. Korset vittnar om att Guds stora famn är öppen för var och en som vill ta emot Honom för den Han är! Kyrkan har i 2000 år om och om igen och på olika sätt försökt förmedla detta glädjebudskap och som har förvandlat miljontals människors liv! Du är välkommen att dela gemenskapen med oss i våra samlingar och möten!

Martin Lindholm, pastor